Alderney 2012 Half Marathon results 10km 2012 results
Pos Name Club/region Bib Cat Time   Pos Name  Club/region Bib Cat Time
1 John Terry Exeter 221 M 1:21:11 M=Male 1 Steve Bienvenue GIAA 101 M 00:38:01
2 Mark Hargreaves Hants 213 MV 1:29:36 F=Female 2 Mohammed Aklaqul-Ambea E London Runners 102 M 00:40:32
3 Max Boatwright Alderney 218 M 1:39:35 V=50+ 3 Anthony Hewson Alderney 113 M 00:42:55
4 Jack Bingham Alderney 217 M 1:41:34 SV=60+ 4 Andy Black Alderney 137 M 00:44:55
5 Jamie Blackham Alderney 220 C 1:57:29 UV=70+ 5 Bradley Gamage Alderney 106 M 00:46:50
6 Chris Powell Basingstoke 212 M 2:05:09   6 Sarah Worrall UK 132 FV 00:47:18
7 Wiliam Stuttaford Jersey 203 M 2:05:33   7 Joe Blackham Alderney 219 C 00:47:52
8 Sarah Lewington Alderney 210 F 2:08:42   8 Antony Rebanks Alderney 151 M 00:48:04
9 David Chisholm Alderney 211 M 2:08:42   9 Emma Meecham-Jones Cheltenham 111 C 00:48:05
10 Raymond Scholes Guernsey 205 M 2:10:54   10 John Hadley Herne Hill Runners 103 MSV 00:50:27
11 Rebecca Sherington Guernsey 216 F 2:13:32   11 Jacob Maurice Plymouth 127 M 00:51:00
12 Hugo Birch Guernsey 204 M 2:14:46   12 Simon Kolstoe UK 134 M 00:51:33
13 Gillian Quigley Guernsey 206 F 2:22:59   13 Matt Dubber Hants 129 M 00:52:23
14 Cheryl Holmes Leics 209 F 3:17:46   14 Alex Finding Alderney 142 C 00:54:08
15 John Hall Leics 200 M 3:18:46   15 Alison Lihou Guernsey 131 F 00:54:33
  Carson O'Connor Jersey 202 F     16 Kate Donkersley Bourgage Harriers 140 F 00:55:03
  Dondo Sakutombo Newcastle 207 M     17 David Price Plymouth 123 M 00:56:14
  Linda Beynon Jersey 208 F     18 James Maxwell Alderney 118 M 00:56:29
  Anthony Rebanks Lancs 215 M     19 Sarah Bower Alderney 116 F 00:56:29
            20 Debbie Lewis Alderney 100 F 00:58:20
Back to Alderney Half Marathon home page    21 Gabriel Hamon Alderney 141 C 00:59:47
  22 Mark Cocheril Alderney 114 MV 00:59:47
Please note that due to the race organiser suffering a senior moment there was an extra lap  of the Butes. All your times have therefore been adjusted to compensate for this additional distance. Front runners' times have been reduced by 1min 47 secs and slower runners' and walkers' times have been adjusted accordingly.

We are trying to replace the organiser for next year.
  23 Sol Bower Alderney 117 C 00:59:59
  24 Rachael Hewson Alderney 112 F 01:00:28
  25 Manuel Moran Alderney 150 M 01:00:36
  26 Christine Townshend IofW 128 F 01:02:57
  27 Elizabeth Palmer Plymouth Coasters 119 F 01:06:19
  28 Lilly Bradley London 135 F 01:10:42
  29 Edward Bradley London 136 M 01:11:21
  30 Victoria McAllister Alderney 214 F 01:14:31
  31 Ryan Moore Alderney 146 M 01:14:48
  32 Andrew Walker Guernsey 125 MV 01:15:16
  33 Dan Finding Alderney 143 C 01:16:20
  34 Helen Southam Alderney 130 F 01:17:13
  35 Isabel Picornell Alderney 120 FV 01:17:13
  36 Julie Linton Alderney 133 F 01:17:13
  37 Annette Balcombe Alderney 104 F 01:17:28
  38 Isaac balcombe Alderney 105 C 01:17:28
  39 Andy Ross Derby 138 MV 01:21:38
  40 Susanne Ross Derby 139 FV 01:21:38
  41 Charles Michel Alderney 124 MUV 01:26:29
  42 Ray Forey Alderney 108 MUV 01:30:08
  43 Liam Moore Alderney 107 C 01:36:03
  44 Carol Street Alderney 152 FSV 01:36:05
  45 Celia Baron Alderney 122 FSV 01:36:05
  46 Jill Hooper Alderney 126 F 01:36:05
  47 Peter Baron Alderney 121 MV 01:36:40
  48 Isabella Campbell Alderney 149 C 01:37:50
  49 Annabel Finding Alderney 144 F 01:40:43
  50 Jackie Moore Alderney 145 F 01:40:43
  51 Lillian Symonds Alderney 110 FUV 01:42:42
  52 Shirley Goodman Alderney 109 FSV 01:42:42
  53 Alex Campbell Alderney 148 C 01:48:10
  54 Julie Turner Alderney 147 F 01:48:10
  55 Pauline Hall Warws 201 F 01:49:10
  56 Harry Bingham Alderney 115 C